pw. św. Trójcy Cieszyn

Miejscowość: Cieszyn
Adres: Doktora Jana Michejdy 2, 43-400 Cieszyn, Polska

Pierwsza w Cieszynie ewangelicka świątynia powstała dzięki księżnej cieszyńskiej Katarzynie Sydonii, która poza murami miejskimi, na cmentarzu morowym, wystawiła w 1585 roku drewniany kościół. Dziesięć lat później w jego miejscu powstał jednonawowy, murowany kościół z trójbocznym prezbiterium o gotyckich sklepieniach, przyporach i ostrołukowych oknach, natomiast fasada frontowa otrzymała późnorenesansowy, schodkowy szczyt. W posiadaniu protestantów kościół znajdował się do roku 1654, kiedy przejęli go katolicy. Do kościoła przylegała drewniana wieża, zastąpiona w 1864 r. neogotycką wieżą z iglicą. W kościele znajdują się barokowe ołtarze, natomiast na wieży dzwon z 1641 r. fundacji księżnej Elżbiety Lukrecji z herbami Cieszyna i Piastów.

ks. Henryk Satława

w czasie roku szkolnego: poniedziałek 19.00