pw. św. Marii Magdaleny Cieszyn

Autor:

Miejscowość: Cieszyn
Adres: Plac Dominikański 4, 43-400 Cieszyn, Polska

Kościół został wybudowany w stylu gotyckim w XIII wieku. Początkowo był obsługiwany przez dominikanów i nosił tytuł Najświętszej Maryi Panny. Sytuacja zmieniła się w 1544 roku, wraz z nadejściem reformacji, kiedy to świątynię przejęli ewangelicy, a zakonnicy udali się do Oświęcimia. W ręce Dominikanów powrócił w 1611 roku, jednak nigdy nie doszedł do dawnej świetności.
Przełomową datą był 1789 rok, kiedy doszło do pożaru miasta. To właśnie wtedy zakonnicy na zawsze opuścili Cieszyn, a ich kościół stał się wówczas jedynym kościołem parafialnym w mieście. Jego odbudowa oraz dobudowanie wieży sprawiły, że nabrał cech barokowych - wystrój świątyni jest do dziś utrzymany właśnie w tym stylu.
Ołtarz główny w kościele został wykonany w 1794 roku przez Andrzeja Kaspra Schweigla z Brna i ufundowany przez księcia Alberta. Mieszczący się w tym miejscu obraz został namalowany w 1858 roku w Wenecji. W cieszyńskiej świątyni znajdziemy też gotycki nagrobek księcia Kazimierza I lub Przemysława I, wykonany przez nieznanego rzeźbiarza, związanego ze słynnym warsztatem Piotra Parela w Pradze. W południowej nawie bocznej odnaleźć możemy płytę nagrobną kasztelana cieszyńskiego, Mikołaja Ruckiego.
Kościół jest otoczony przez trzy kaplice: od północnego zachodu znajduje się kaplica Świętego Krzyża (ufundowana w 1660 roku przez Jana Fryderyka Larischa), od strony południowej - kaplica Najświętszego Sakramentu (wybudowana w 1804 roku), a od strony północnej - kaplica św. Melchiora Grodzieckiego (która została poświęcona św. Melchiorowi po jego beatyfikacji w 1905 roku).W 2002 roku, w czasie obchodów pięciolecia koronacji obrazu Matki Bożej Cieszyńskiej, ordynariusz diecezji Bielsko-Żywieckiej, ks. bp Tadeusz Rakoczy, ustanowił kościół św. Marii Magdaleny diecezjalnym sanktuarium maryjnym.
(za OX.pl)

Ks. Jacek Gracz

niedziele i święta nakazane: 7.30, 9.00, 10.30, 12.00, 18.00
dni powszednie: 6.30, 8.00, 15.00 (od poniedziałku do piątku), 18.00