pw. Wszystkich Świętych Górki

Autor: strona internetowa parafii

Miejscowość: Górki
Adres: Pod Zebrzydkę 6 Górki Wielkie 43-436

Zabytkowy kościół parafialny Wszystkich Świętych w Górkach Wielkich należy do najstarszych na Ziemi Cieszyńskiej. Wioska Górki znajduje się w spisie wiosek Księstwa Cieszyńskiego z roku 1305. Parafia wspomniana w rejestrze świętopietrza archiprezbiteratu apostolskiego z roku 1417.
Prezbiterium i węższa część nawy głównej pochodzą z XV wieku. W roku 1662 dobudowano szerszą część nawy głównej wraz z masywną kamienna wieżą. Ciekawy późnogotycki kamienny portal na drzwiach zakrystii z herbem Góreckich. Dawna chrzcielnica z XVI wieku fundacji Jana Góreckiego, służy obecnie jako kropielnica przy wejściu do kościoła. Krzyż przy kropielnicy z roku 1888. Ambona barkowa XVIII w. Ołtarz główny, wystrój kościoła z XIX wieku. Po ostatniej wojnie gruntownie odnowiony. Polichromia braci Morawców z 1980.
Krypta kościoła (niedostępna) zawiera trumny ze szczątkami fundatorów kościoła z rodziny Góreckich. Przed kościołem sklepiona bramka z roku 1703. W bramce płyty grobowej z herbami rodziny Góreckich z 1682 oraz ich następców Marklowskich. Grobowiec Erdmana Marklowskiego w obejściu kościoła.
W okresie Reformacji kościół przeszedł w ręce protestantów. W roku 1870 reaktywowany jako parafia katolicka.
Na cmentarzu za kościołem groby Kossaków, wielkiej polskiej pisarki Zofii Kossak ? Szatkowskiej i męża Zygmunta oraz pisarza ludowego Walentego Krząszcza.

Ks. Krzysztof Pacyga, E.C.
Wikariusz
Ks. Henryk Waszut