Ewangelicki Wisła Głębce

Wyznanie: Ewangelicko-Augsburski
Adres: ul. Kopydło 66 43-460 Wisła

Według Monografii Wisły, tom III, Renata Czyż, Zbigniew Pasek
Pierwszy punkt katechetyczny zorganizowano w Głębcach w 1977r. w drewnianym domku Państwa Cichych.
Z czasem właściciele sprzedali nieruchomość parafii wraz z niewielkim terenem wokół, ale sytuacja polityczna nie pozwoliła na budowę kaplicy. W salce odbywały się lekcje religii, zebrania młodzieżowe
i czasem nabożeństwa.
Od 1981r. punktem w Głębcach opiekował się student teologii Tadeusz Byrt, który pracował w wiślańskiej parafii pod opieką ks. Karola Samca. Proboszcz był inicjatorem remontu salki, w wyniku którego powstał dom katechetyczny. Budowę rozpoczęto w 1981r., a zakończono w 1982r., oddając kaplicę do służby. Dzwon sprowadzono w okresie późniejszym.
W 1983r. odbyła się w Szczecinie ordynacja ks. T. Byrta, a w Głębcach zaprowadzono regularne nabożeństwa i założono chór.
Po niedzielnym nabożeństwie w Głębcach, ksiądz jeździł też odprawić nabożeństwo w Istebnej taki stan utrzymywał się do podziału wiślańskiej parafii.
Po usamodzielnieniu kościołów w dolinach pod koniec 1994r. Konsystorz mianował ks. T. Byrta administratorem, a po dwóch latach zbór w Głębcach wybrał go na swojego proboszcza. W tym okresie też przebudowano na parafię zakupiony dom.
Zbór w Głębcach na Zgromadzeniu Parafialnym, 6 kwietnia 1997r. podjął decyzję o budowie nowego kościoła. Uroczyste poświęcenie placu pod budowę miało miejsce 16 sierpnia 2004r., zaś 12 sierpnia 2006r.
z udziałem władz kościelnych, zaproszonych gości i władz miasta położono kamień węgielny pod nowy kościół.

ks. Tadeusz Byrt

niedziela - 8:30 i 10:00