pw. św. Stanisława BM Bielsko

Autor: Sławomir Herma

Miejscowość: Bielsko
Adres: ul. św. Stanisława 6, Bielsko-Biała, Polska

Starobielski kościół pw. św. Stanisława to jeden z najstarszych murowanych kościołów diecezji bielsko-żywieckiej. Wzniesiony w II poł. XIV w., prawdopodobnie na miejscu jeszcze starszej, drewnianej świątyni, jest jedynym, prócz zniszczonego grodziska, świadkiem powstawania miasta Bielska. Niewielka, gotycka budowla, murowana z łamanego kamienia wapiennego, jest orientowana, złożona z pięciobocznie zamkniętego prezbiterium i jednej nawy. Kościół opięty jest gotyckimi szkarpami podporowymi. Do nawy przylega wieża, kilkakrotnie przebudowywana i podwyższana. Przy wieży w XIX w. wystawiono przybudówkę, pełniącą niegdyś funkcją kaplicy zmarłych. Wokół kościoła rozciąga się średniowieczny, być może I pochodzący nawet z XII w. cmentarz, użytkowany do dziś. Cały teren otoczony jest XV-wiecznym, niedawno odrestaurowanym niewysokim murem... Na szczególną uwagę zasługuje, przywrócony przez konserwatorów do dawnej świetności, tryptyk ołtarzowy z XVI w., pochodzący ze szkoły krakowskiej Wita Stwosza.
(internet)

Proboszcz: