pw. Podwyższenia Krzyża Świętego Ustroń

Autor: Zb.Niemiec

Miejscowość: Ustroń
Adres: Lipowska 133, 43-450 Ustroń, Polska

Parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Ustroniu Lipowcu. Parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Ustroniu Lipowcu. Należy do dekanatu Wisła diecezji bielsko-żywieckiej. Jest prowadzona przez księży diecezjalnych. W 2005 zamieszkiwało ją niespełna 1200 katolików.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza z 1335 w diecezji wrocławskiej na rzecz Watykanu sporządzonego przez nuncjusza papieskiego Galharda z Cahors wśród 10 parafii archiprezbiteriatu w Cieszynie wymieniona jest parafia w miejscowości Lipovecz, czyli Lipowiec. Następnie utraciła niezależność i stała się filią parafii w Skoczowie. W 1785 była znów niezależna. W latach 1808-1810 na miejscu poprzedniej drewnianej świątyni wybudowano nową, murowaną p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Proboszcz: ks. Marian Kulik

W soboty: 18:00