Jezusowy Cieszyn

Miejscowość: Cieszyn
Wyznanie: Ewangelicko-Augsburski
Adres: Plac Kościelny 10, 43-400 Cieszyn, Polska

W 1707 roku władca z dynastii Habsburgów, Józef I oraz król Szwecji, Karol XII podpisali tzw. ugodę altranszadzką. Pozwoliła ona na wybudowanie sześciu ewangelickich świątyń na Śląsku, nazywanych „kościołami łaski”. Warto dodać, że Kościół Jezusowy jako jedyny pozostał w rękach luteranów aż do czasów współczesnych.Gdy tylko dowiedziano się o zezwoleniu na budowę kościoła, od razu rozpoczęto poszukiwania właściwego terenu pod jego fundamenty. Wybór padł na przedmiejskie ogrody koło Wyższej Bramy, gdzie 13 października 1710 roku położono kamień węgielny. Swój niemal niezmieniony kształt Kościół Jezusowy przybrał po dobudowaniu wieży w 1772 roku. Był wówczas jedynym kościołem ewangelickim nie tylko na Śląsku Cieszyńskim, ale również na Górnym Śląsku. Sytuacja zmieniła się po wydaniu patentu tolerancyjnego przez cesarza Józefa II w 1781 roku.
Kościół Jezusowy jest przykładem architektury późnego baroku austriackiego. Znajduje się w nim 3,5 tysiąca miejsc siedzących, może on jednak pomieścić nawet 7 tysięcy osób. Wejście główne świątyni otoczone jest kamiennym portalem barokowym, zamkniętym łukiem półkolistym.
Ołtarz został wykonany w stylu rokokowym przez cieszyńskiego rzeźbiarza Józefa Prackera w 1766 roku. Tę część kościoła zdobią cztery, nadnaturalnej wielkości figury ewangelistów. W świątyni znajduje się również dar
ewangelików ze Szwecji - popiersie Karola XII, bez którego Kościół Jezusowy być może nigdy by nie powstał.
Parafia Ewangelicko-Augsburska w Cieszynie posiada podpisaną umowę partnerską z parafią ewangelicką w Schwabach-St. Martin w Bawarii (Niemcy). Obok wielu inicjatyw, prowadzi również własny informator parafialny - „Wieści Wyższobramskie”. Na stronie internetowej cieszyńskiej parafii można oglądać nabożeństwa transmitowane na żywo (a także archiwalne) dzięki pomocy kamer zainstalowanych wewnątrz Kościoła Jezusowego.
Parafia posiada swoje filiały w: Bażanowicach, Gumnach, Hażlachu, Krasnej, Marklowicach, Ogrodzonej, Puńcowie i w Zamarskach.
Nabożeństwa w Cieszynie i w filiałach odbywają się wg planów umieszczanych na stronie: http://www.parafia.cieszyn.org.pl/index.php/nabozenstwa-informacje/nabozenstwa .
(za OX.pl)

ks. Janusz Sikora, proboszcz