pw. Podwyższenia Krzyża Św. Kubalonka Istebna

Miejscowość: Istebna
Adres: Droga Wojewódzka 941, Park Krajobrazowy Beskidu Śląskiego, Polska

Kościół Świętego Krzyża w Istebnej - zabytkowy kościół katolicki znajdujący się na osiedlu Kubalonka w Istebnej. Położony nieco poniżej siodła przełęczy, po jej południowej stronie, tuż ponad drogą z Wisły do Istebnej. Jest kościołem parafialnym parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kubalonce.
Kościół znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej.
Kościół został wybudowany w 1779 r. dla parafii w Przyszowicach koło Gliwic. W obecne miejsce przeniesiony w latach 1957-1958. Przez wiele lat w okresie powojennym pełnił funkcję placówki muzealnej, mieszczącej ekspozycję sztuki sakralnej z terenów Górnego Śląska. Od 1983 r. kościół parafialny.
Drewniany, konstrukcji zrębowej, bezwieżowy, z prezbiterium zwróconym w kierunku północnym. Nakryty dwuspadowym dachem gontowym z wydatnymi okapami, łączącymi się od frontu z drewnianym ogrodzeniem. Na kalenicy barokowa wieżyczka na sygnaturkę. Wyposażenie barokowe z XVII i XVIII wieku

ks. Golarz Bogusław

W niedziele i święta: 7:30 (sanatorium ), 9:00, 11:00